niedziela, 14 września 2014

Leki na całe zło, a przynajmniej na niektóre dolegliwości



Jedno z intensywniejszych wspomnień mojego dzieciństwa to babcia robiąca tajemnicze mikstury z aloesu, który rósł u niej w doniczce i czegoś, czego bardzo długo nie mogłam zidentyfikować, a dziś wiem, że to po prosu żywokost. Okład z aloesu służył do leczenia ran. Nie miałam pojęcia do czego służył żywokost, ale pamiętam, że bardzo podobała mi się ta roślina rosnąca gdzieś za domem babci. Do dziś zresztą mam słabość do liliowych, fioletowych i niebieskich kwiatów. W pamięci zachowałam tylko te dwie rośliny, ale jestem przekonana, że babcia wykorzystywała znacznie więcej uzdrawiających możliwości natury, bo obok jej łóżka przez wiele lat leżała książka "Leki z Bożej apteki". Babcia zmarła kiedy byłam nastolatką. Zbyt wcześnie, żebym zdążyła zapytać ją o to wszystko, o co chciałabym zapytać dzisiaj. Coraz częściej dochodzę jednak do wniosku, że te pierwsze lata i doświadczenie życia na wsi, takiej prawdziwej, sprzed ponad ćwierćwiecza, wywarły na mnie większy wpływ niż mi się wydawało. Dlatego mimo, że podjęłam decyzję o mieszkaniu w mieście i póki co przeprowadzki nie planuję, staram się coś z tamtych wspomnień przywrócić.

Dawniej uczyliśmy się od dziadków i rodziców, dziś coraz częściej naszym nauczycielem jest internet i ludzie których zazwyczaj w ogóle nie znamy. Pisałam Wam kiedyś (tutaj) o Klaudynie i okolicznościach w jakich ją poznałam. Od tamtego czasu regularnie zaglądam do Ziołowego Zakątka, który stworzyła sześć lat temu i od czasu do czasu wypróbowuję jej przepisy. Było więc dla mnie oczywiste, że podejmując pierwszą w życiu próbę samodzielnego stworzenia kosmetyku-leku będę polegać właśnie na jej doświadczeniu i przepisie. Tym bardziej, że Klaudyna niedawno wydała książkę o kosmetykach, które można samodzielnie zrobić w domu i mogłam sobie czarować z książką na stole, zamiast laptopa, albo przepisów wydrukowanych na kartkach. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie to robi różnicę. Wybór padł na maść z nagietków, które u mojej babci zawsze rosły, a i u mnie świetnie się w tym roku spisały. Przepis jest super prosty - wystarczy macerat z płatków nagietka i oleju (ja akurat wykorzystałam oliwę), wosk pszczeli i szczypta kurkumy (w przepisie jest też olejek eteryczny, ale ja go pominęłam). Nie będę podawać dokładnego przepisu, kto zechce znajdzie go sobie u Klaudyny. 


I jak tu nie skusić się na takie słoneczka w ogródku


Macerat z nagietka, wosk pszczeli, dobry przepis i czary mary.

Tak wyglądała jeszcze ciepła maść, zaraz po przygotowaniu.

Po kilku dniach wygląda znacznie lepiej. Maść można zagęścić dodając więcej wosku i podkoloryzować dodając więcej kurkumy.


Zainspirowana komentarzem Magdy pod poprzednim postem postanowiłam przygotować jeszcze jedno lekarstwo - nalewkę malinową. Zgoda, nalewka nie jest może czymś, co normalnie kojarzy się ze zdrowiem, ale jak dla mnie zestawienie malin, miodu i alkoholu to znakomity ratunek na zimowe przeziębienia. Przewertowałam sieć, przestudiowałam chyba z dziesięć różnych przepisów i w nastawiłam nalewkę według takich proporcji:

25 dkg  malin
0,25 l miodu
0,25 l spirytusu
0,1 l wódki

Proporcje wódki i spirytusu powinny być nieco inne (tzn. mniej spirytusu, a więcej wódki), ale akurat takie ilości mi zostały. Nie wiem czy nie przesadziłam z ilością miodu, bo jak na razie część nie chce się rozpuścić. Zobaczymy co z tego będzie. Zostawię na jakieś 2 miesiące, a później przefiltruję i przeleję do butelki. Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem dam znać.



15 komentarzy:

  1. Jakie ciekawe przepisy, aż mnie zainteresowałaś,
    ale na razie to ja nie mma ogródka własnego i trudno coś zrobić :-)
    Ale na przyszły rok, to kto wie :-)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy braku ogródka nie pozostaje nic innego jak tylko zaprzyjaźnić się z najbliższym targiem. Co do nagietków co prawda nie próbowałam, ale jestem przekonana, że w dużej donicy, albo skrzynce na balkonie też wyrosną.

      Usuń
  2. Żywokost z tego co pamiętam też na rany . Myślę,żeby sobie go sprowadzić do ogrodu głównie w calach gnojówkodajnych. Ale kto wie . Może i ja zacznę miksturować. To lekarstwo z malinek najbardziej mi się podoba :-). U mnie teraz owocują te jesienne ale wyjadamy je żywcem .Ściskam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W moim ogródku malinek wystarcza tylko na codzienne śniadanie, ale mam zaledwie 5 krzaczków. Te na nalewkę tradycyjnie pochodzą z Placu Imbramowskiego. Nie mogę się doczekać, aż nalewka będzie gotowa. Chyba sobie tym postem wykrakałam bo od rana coś mnie zbiera...

      Usuń
  3. Świetne przepisy i pięknie zaprezentowane !!!

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie też robi różnicę. ;) A do Ziołowego Zakątka chętnie zajrzę.
    Pozdrawiam ciepło

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednak co książka to książka :) Odwzajemniam ciepło.

      Usuń
  5. Lekarstwo malinowe będzie super :) Miód możesz troszeczkę podgrzać to się szybciej rozpuści. Spróbuj zrobić jeszcze lekarstwo imbirowe, też jest znakomite na zimowe chłody.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że nie wpadłam na to, żeby podgrzać miód, teraz już chyba za późno. Choć muszę przyznać, że powolutku powolutku chyba się topi. Imbir to świetna podpowiedź, bardzo Ci za nią dziękuję. Imbirowa nalewka z dodatkiem miodu i cytryny będzie idealna. Pozdrowionka.

      Usuń
  6. Aguś powiedz mi tylko gdzie się kupuje wosk pszczeli, w aptece?
    No muszę przyznać, że zsynchronizowałyśmy się z tymi nalewkami :) Właśnie nastawiłam pierwszą w życiu nalewkę, właśnie z malin i miodu :))) Troszkę inny przepis ale mam nadzieję, że będzie równie smaczna co Twoja ;)
    Buziaki ślę!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje też są pierwszy raz w życiu, więc faktycznie synchronizację mamy doskonałą :) Wosk pszczeli można znaleźć w sklepach pszczelarskich (są w wielu miastach) i na rożnego rodzaju targach, gdzie pszczelarze wystawiają swoje produkty. Podejrzewam, że będzie też do dostania w różnego rodzaju sklepikach z produktami naturalnymi. Powodzenia w poszukiwaniach i uściski.

      Usuń
  7. Ja nastawiłam jeżynki. I chyba przesadziłam ze spirytusem :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wygląda na to, że każdy lubi inną. Aż chciałoby się powiedzieć "pokaz mi swoja nalewkę, a powiem ci kim jesteś" :D

      Usuń
  8. Jak wiadomo domowa medycyna jest mądrością z której dzisiejsi farmaceuci ciągle czerpią garściami. Świetne pomysły.

    OdpowiedzUsuń